Bakıda Çex Respublikasının Dövlətçilik Günü münasibətilə rəsmi qəbul keçirildi. Tədbirdə Azərbaycanın və Çexiyanın Dövlət himnləri səsləndirildi.
Xəzərnews.az xəbər verir ki, Çexiyanın Azərbaycandakı səfiri Milan Sedlaçek ölkəsinin dövlətçilik gününün tarixindən danışaraq qonaqlara Çex Respublikasının əldə etdiyi nailiyyətlər barədə məlumat verdi:
“Çexiya digər ölkələrlə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıqda maraqlıdır. Azərbaycan-Çexiya münasibətləri, ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlıq əlaqələri daim inkişaf edir. Çexiya və Azərbaycan həm də yaxşı ticarət tərəfdaşlarıdır. Əlaqələrimizin dərinləşdirilməsi üçün böyük potensial vardır. Yüksək səviyyədə qarşılıqlı səfərlər, diplomatik və parlamentlərarası əlaqələr, müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığımız münasibətlərimizin yüksək tempdə irəliləməsinə şərait yaradır. Ölkələrimiz arasındakı əlaqələrin inkişaf edərək daha da dərinləşəcəyinə əminəm”.
Xarici İşlər Nazirliyinin Avropa İdarəsinin rəisi Məmməd Əhmədzadə Azərbaycan Hökuməti adından çex xalqını təbrik edərək bu ölkəyə sülh və əmin-amanlıq arzuladı:
“Azərbaycanla Çexiya çox yaxşı tərəfdaşdır. Ölkələrimiz arasında qarşılıqlı dostluq və əməkdaşlığa əsaslanan münasibətlər mövcuddur. Azərbaycan Çexiyanın Avropada üçüncü ən böyük ticarət tərəfdaşıdır. Müxtəlif sahələrdə əlaqələrimiz yüksələn xətlə inkişaf edir. Son dövrlərdə qarşılıqlı səfər və təmaslar artıb. Əminik ki, birgə səylərimizlə ölkələrimiz arasındakı strateji tərəfdaşlıq əlaqələri dövlətlərimizin və xalqlarımızın rifahı naminə bundan sonra da uğurla inkişaf edəcək.”
Qəbulda dövlət və hökumət nümayəndələri, Azərbaycanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusun və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
İsmayil Rəhimoğlu
Xəbər 5254 dəfə oxunub.