AP çirkli pullara qarşı mübarizədə 10 min avroluq nağd ödəniş limitini təsdiqlədi
Avropa Parlamenti çirkli pulların yuyulması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi ilə mübarizədə Aİ-nin alətlərini gücləndirən qanunlar paketini qəbul edib.
Xəzərnews.az Qaynarinfo-ya istinadla xəbər verir ki, bu barədə Avropa Parlamentinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Yeni qanunlar qanuni maraqları olan insanların, o cümlədən jurnalistlərin, media mütəxəssislərinin, vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının, səlahiyyətli orqanların və nəzarət orqanlarının milli reyestrlərdə və münasibətlərdə saxlanılan benefisiar sahiblik məlumatlarına dərhal, filtrsiz, birbaşa və sərbəst çıxışını təmin edəcək. Cari məlumatlara əlavə olaraq, reyestrlərə ən azı beş illik məlumatlar da daxil ediləcək.
Qanunlar həmçinin maliyyə kəşfiyyatı bölmələrinə çirkli pulların yuyulması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsini təhlil və aşkar etmək, şübhəli əməliyyatları dayandırmaq üçün daha çox səlahiyyət verir.
Yeni qanunlar müştərilərə qarşı gücləndirilmiş yoxlama və şəxsiyyət yoxlama tədbirləri tətbiq edir, bundan sonra öhdəliyi olan qurumlar (məsələn, banklar, aktiv və kriptovalyuta menecerləri və ya daşınmaz əmlak agentləri) şübhəli fəaliyyət barədə maliyyə kəşfiyyatı bölmələrinə və digər səlahiyyətli orqanlara məlumat verməlidirlər.
2029-cu ildən etibarən investorlar və ya sponsorlarla yüksək dəyərli maliyyə əməliyyatlarında, o cümlədən reklamçılar və oyunçu transferlərində iştirak edən yüksək səviyyəli peşəkar futbol klublarından da müştərilərinin şəxsiyyətini yoxlamaq, əməliyyatlara nəzarət etmək və hər hansı şübhəli əməliyyatlar barədə məlumat vermək tələb olunacaq.
Qanunvericilik həmçinin, həddindən artıq varlı şəxslərə qarşı sayıqlığın artırılması (ümumi sərvət ən azı 50 000 000 avro), nağd ödənişlər üzrə ümumavropa limiti 10 000 avro, habelə məqsədyönlü maliyyə sanksiyalarına əməl olunmasını təmin etmək və bu sanksiyalardan yayınmamaq üçün tədbirləri ehtiva edir.
Bildirilib ki, Avropa İttifaqının ən təhlükəli cinayətkar qruplarının üçdə birindən çoxu öz gəlirlərini daşınmaz əmlak vasitəsilə yuyur.
Bundan əvvəl İtaliya, Avstriya, Rumıniya və Slovakiyada koronavirus pandemiyasından sonra Aİ-nin iqtisadi bərpa fondu ilə bağlı irimiqyaslı fırıldaqçılıqla bağlı aparılan geniş araşdırma çərçivəsində bir sıra həbslər həyata keçirilib.
Xəbər 6801 dəfə oxunub.