Soçi görüşü müxalif düşərgədə necə qarşılanıb? - Rəylər
Xəbər verdiyimiz kimi, dünən Soçidə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Ermənistan Respublikasının baş naziri Nikol Paşinyan və Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin Bəyanat imzalayıblar.
Maraqlıdır, Soçi görüşü müxalif düşərgədə necə qarşılanıb?
Azərbaycan Demokratiya və Rifah Partiyasınln sədri Qubad İbadoğlu:
- Soçidə üçtərəfli görüş bitdi. Bu görüşdən də nəticə əldə edilmədi, yəni yeni bir söz deyilmədi, əvvəlkilər təkrarlandı. Görünür ki, əldə edilən yeganə nəticə Brüssel görüşünün effektinin azaldılması olub.
Vladimir Putin açılış nitqində qeyd edib ki, irimiqyaslı döyüşlər getmir, bu, artıq yaxşıdır. Bu müddət ərzində Rusiya tərəfinin yardımı ilə qaçqınların geri qaytarılması istiqamətində böyük iş aparılıb - 53 min nəfər daimi yaşayış yerinə qayıdıb.
Yaxşı monitorinq qrupu yaradılıb, Rusiya kontingenti, hər iki tərəfin qiymətləndirmələrinə görə, işləyir, insanlar üçün təhlükəsiz yaşayış şəraiti təmin edir.
Putin eyni zamanda qeyd edib ki, təəssüf ki, bütün məsələlər hələ ki, tənzimləyib.
İlham Əliyev çıxışında bildirib ki, rus sülhməramlıları yaxşı işləyib, buna görə də onlara xidmətinə görə minnətdarlıq edib. O qeyd edib ki, 9 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatın iki ölkə arasında nəgliyyat və kommunikasiyaların açılmasından başqa bütün bəndlər əsasən yerinə yetirilib. O bəyan etdi ki, Azərbaycan sərhədlərin delimitasiyası prosesinə başlamağa, Ermənistanla da qarşılıqlı formada ərazi bütövlüyünü tanımaqla bu sahədə əməkdaşlıqla, sülh danışıqlarına hazırdır.
Nikol Paşinyan da rus sülhməramlıların rolunu yüksək qiymətləndirsə də bölgədə sabitliyin təmin olunmadığını qeyd edib. O İlham Əliyevin iki ölkə arasında kommunikasiyaların açılmasından başqa bütün məsələlərin həll edildiyini fikri ilə razılaşmadığını bildirdi. Bəyan etdi ki, Ermənistanın sərhədlərin demarkasiya və delimitasiya prosesinə başlamağa, Minsk Qrupu çərçivəsində danışıqların davam etdirilməsinə hazırdır.
Putin sonrakı çıxışında Sovet xəritələri əsasında sərhədlərin dəqiqləşdirilməsinə başlanılmasının vacibliyindən danışıb.