Azərbaycanda 7 bal gücündə zəlzələ ola bilər...
Türkiyəli alim Cəlal Şəngörün Azərbaycanda 7.5 bal gücündə zəlzələ olacağına dair proqnozunun ardınca, daha bir türkiyəli mütəxəsisdən qalmaqallı açıqlama gəlib. Bu dəfə Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) rəhbəri, professor Hasan Mandal Azərbaycanın 6 baldan yuxarı zəlzələ ola biləcək ölkələrdən biri olduğunu qeyd edib.
O, zəlzələyə daim hazırlıqlı olmaq lazım gəldiyini bildirib:
“Sabah olar, yoxsa çox uzun müddət sonra, bunu bilə bilmərik. Zəlzələyə sabah olacaqmış kimi hazırlıq görməkdə fayda var”, - deyə Hasan Mandal əlavə edib.
Ard-arda iki türkiyəli seysmoloqların dağıdıcı zəlzələ ilə bağlı açıqlamaları ictimaiyyətdə əməlli-başlı təşviş yaradıb.
Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin rəhbəri Qurban Yetirmişlinin türkiyəli mütəxəssislərin açıqlamasına reaksiyası maraqlı olub.
O, Hasan Mandalın açıqlaması ilə razılaşdığını gizlətməyib:
“Hasan Mandalın nə dediklərini eşitmişəm. O, çox gözəl və səliqə ilə deyir ki, Azərbaycanda maqnitidası 6 baldan yuxarı zəlzələ ola bilər. Əlbəttə ola bilər. Kim deyir ki, olmayacaq?