Rusiya və İran yeni nəqliyyat dəhlizi tikir?
RİA Novosti-nin köşə yazarı Sergey Savçuk Bloomberg agentliyinin son altı ayda enerji və logistika bazarında baş vermiş vəziyyətləri təhlil edən məqalə yazıb.
Qərb mediasının müəllifləri etiraf ediblər ki, Rusiyaya qarşı məhdudlaşdırıcı tədbirlər Rusiya iqtisadiyyatının çökməsinə gətirib çıxarmayıb, ancaq Moskvanın Tehranla münasibətlərini gücləndirib və buna qarşı çoxlu sayda sanksiyalar da tətbiq edilib.
Rusiya Federasiyası və İran artıq adi Avropa marşrutlarına ciddi zərbə vuracaq yeni nəqliyyat dəhlizi tikmək qərarına gəliblər. Dəhliz Rusiyanın Avropa hissəsindən birbaşa Hindistana və sonra Çin Xalq Respublikasına (ÇXR) keçməlidir. Cəmi 3000 km olacaq marşrut Qərbdən tamamilə müstəqil olacaq.
Təhlilçilərin fikrincə, Don üzərindən Mariupola, oradan isə Türkiyə Respublikasına aparacaq marşrutların artırılması variantı nəzərdən keçirilir.
Materialda deyilir ki, ABŞ nəqliyyat dəhlizinin tikintisinin qarşısını almağa çalışacaq, lakin o, başa çatdırılsa, Rusiya ilə İran arasında ticarət dövriyyəsi təxminən 40 milyard dollar təşkil edəcək.
Xəbər 1012 dəfə oxunub.