Bu xəritəyə diqqətlə baxın, azərbaycanlılar...
"Bəzən bir tarixi hadisə ilə bağlı əsl həqiqətlərin üzə çıxması üçün onilliklər, qərinələr, hətta əsrlər lazım olur. Ancaq Suriyada 2011-ci ildən alovlanan "xalq hərəkatı"nın əsl səbəblərinin üzə çıxmasını gözləməyə lüzum qalmadı. Borunun başlayacağı və keçəcəyi ölkələrin yerdə dəstəyi - iştirakı, o cümlədən bu əməliyyatı hazırlayan Qərbin iqtisadi-siyasi maraqları Suriyanı əvvəlcə poliqona cevirdi, parçaladı, sonra isə ölkənin vahidliyini qoruyan hakimiyyəti devirdi. Çünki Bəşər Əsəd bu layihəyə etiraz edirdi".
XəzərNews.az xəbər verir ki, bu açıqlama ilə hərbi ekspert Ramil Məmmədli çıxış edib.
R.Məmmədli bildirib ki, Suriyaya qarşı 2011-ci ildən "Qaz borusu əməliyyatı"nı xalqın etirazı, haqsızlığa qarşı mübarizəsi kimi təqdim edən Qərb mediasının toruna düşmək olmaz:
"Qətərdən başlayan, Səudiyyə Ərəbistanı, İordaniya, Suriya və Türkiyə üzərindən keçməklə Avropanın enerji təhlükəsizliyini həll edəcək bu boru xətti Azərbaycan-Qərb münasibətləri üçün də yaxşı heç nə vəd etmir.
Tanrı Azərbaycanı qorusun!"