Tehran Səudiyyə və İsraillə gizli təmaslarını davam etdirir
"İranla müzakirələrdə ciddi uğurumuz var - Səudiyyə xarici işlər naziri". İranın aparıcı KİV-lərinin bir il əvvəlki başlıqları beləydi. Tehran və Ər-Riyada arasında İraq və Küveyt vasitəçiliyi ilə danışıqlar aparılır, bütün ixtilaflarına aradan qaldırılacağı anons olunurdu.
Bir az əvvəl isə İran Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi Məhəmməd Bağirinin Pakistana səfəri baş tutmuş, bütün təfərrüatı açıqlanmayan danışıqlar aparılmışdı. O zaman İran KİV-ləri, ekspertləri, bəzən rəsmi şəxsləri də bizə təhdid qarışıq xəbərdarlqı edirdilər - Azərbaycanı təkləyirik.
Amma planlar alınmadı. Bu il oktyabr ayında Səudiyyə Ərəbistanı xarici işlər naziri Feysal bin Fərhan Al Səudun və İsrail müdafiə naziri Beni Qanzın Bakıda keçirdikləri görüşlər İranda xüsusi narahatlıqla qarşılandı, o görüşlərdən Azərbaycan əleyhinə yeni kampaniyaya start verildi.
Nəhayət, Azərbaycan Respublikası İrandakı iğtişaşların qızışdırılması məqsədilə Səudiyyə ilə birgə hərəkət etməkdə suçlandı.
Yeri gəlmişkən, Tehran indi də İraq vasitəsilə Səudiyyə ilə yarımgizli, Livanın "Hizbullah"ı vasitəsilə isə İsraillə tam gizli təmaslarını davam etdirir.
Cəmaləddin Quliyev
Xəbər 1159 dəfə oxunub.