İordaniya İsrailə qarşı: “Fələstinlilərə layiq olduqları ədaləti verin”
İordaniyanın xarici işlər naziri Ayman Hüseyn Abdullah əs-Səfədi Xarici İşlər Nazirliyinin X sosial şəbəkəsində İordaniya, ABŞ, Fələstin və Misir liderlərinin zirvə toplantısının keçiriləcəyini bildirsə də müharibənin qarşısını ala bilməyəcəkləri üçün onu ləğv etmək qərarına gəldiklərini açıqlayıb.
Xəzərnews.az yerli mediaya istinadən xəbər verir ki, İordaniya rəhbərliyi Fələstin və ABŞ nümayəndələri ilə məsləhətləşmələrdən sonra müvafiq sammiti keçirməmək qərarına gəlib, çünki İordaniya onun keçiriləcəyi təqdirdə yeganə mümkün nəticənin müharibənin qarşısını almaq, insan hüquqlarına hörmət etmək olmasını istəyir.
“Fələstinlilərə dəyər verin və onlara layiq olduqları ədaləti verin”, - deyən Əl-Səfadi qeyd edib ki, sammitin keçirilməsindən imtina İsrailin Qəzza zolağında Fələstin xalqına qarşı “davamlı repressiyaları” ilə bağlıdır.
Nazir həmçinin Qəzza zolağında 500-dən çox insanın ölümü ilə nəticələnən Əl-Əhli xəstəxanasına hücumda israilliləri günahlandırıb.
Xəbər 983 dəfə oxunub.