Ölkədə inflyasiya və davamlı bahalaşma mövcuddur
Azərbaycanda 2024-cü il üçün yaşayış minimumu təsdiqlənib. Gələn il bu meyar 270 manat olacaq. Yaşayış minimumu artıq bir neçə ildir ki, dəyişmir. Halbuki ölkədə mövcud inflyasiya və davamlı bahalaşma mövcuddur.
Xəzərnews.az xəbər verir ki, iqtisadçı ekspert Elmir Səfərli “Yeni Sabah”a açıqlamasında gözlənilən iqtisadi proseslər nəzərə alınmaqla, bu rəqəmlər realist saymır:
“Ötən illərlə müqayisədə real inflyasiya həddinin artması nəticəsində müxtəlif mal və məhsulların qiymətlərində artıma səbəb olub. Nəzəri olaraq, bu artımlar yaşayış minimumun da artırılmasını nəzərdə tutur. Sözügedən məsələ ilə bağlı gözləntilər böyük idi.
Azərbaycanda satılan mal və məhsulların bir çoxu idxal olunur. Bunun da başlıca səbəbi yerli istehsalın o qədər də inkişaf etməməsidir. Mövcud vəziyyət isə məhsulların qiymətlərində bahalaşmaya gətirib çıxarır. İnflyasiya həddi isə ilbəil artmaqda davam edir. Belə olduğu təqdirdə, əhalinin yaşayış minimunun bir ay üçün 270 manat nəzərdə tutulması real görünmür.
Bu baxımdan düşünürəm ki, bu rəqəm 350-400 manat aralığında olmalıdır. Həmin rəqəm bir insanın tək yaşaması üçün nəzərə alınmır. Bir ailədə 3 nəfər yaşayırsa, 1 adam üçün yaşayış minimumu ortalama olaraq 270 manatdan 810 manat edir. Bu o deməkdir ki, ailənin aylıq gəliri 1000 manatdırsa, yaşayış minumumu qarşılanır”.
İqtisadçı qeyd edib ki, yaşayış minimumu üçün təsdiq edilən rəqəmlərin nə dərəcədə real olması növbəti ilin ortalarından sonra baş verəcək iqtisadi proseslərin əsasında və inflyasiya həddinin dəyişməsi ilə ortaya çıxacaq.