Kofe haqqında nə bilirik?
Kofe yabanı meyvə kimi Efiopiyada bitirdi. Onu meşədən gətirib ilk dəfə həyətdə əkib-becərən Kava xalqı oldu. Kava Albaniyanın prototürk nəsillərindən biridir.
Xristianlıqdan çox qabaq Musa peyğəmbərin Torasına tapınırdılar. Onların bir hissəsi düşmənlərdən qaçaraq Krıma, bir hissəsi uzaq Efiopiyaya gedib çıxmışdır. Dünyada elə bir yırtıcı yoxdur ki, insan kimi bir-birinə zülm eləsin.
Adamlar düşmənlərdən qaçaraq dünyanın bu başından o başına gedib çıxsın. Kava xalqının döyüşlərdə qırılmayıb sağ qalan az bir qismi Afrikanın şərqinə gedib çıxdı. Meşədən yabanı meyvə ağacını çıxardıb bağa gətirdi, əkib-becərdi.
Kava kofe adı ilə bütün dünyaya yayıldı. Kava, Abas, Qız nəsilləri uzaq Efiopiyada ağ irqdən qara irqə çevrildilər. Ancaq onların kahinləri nə zamansa Qafqazdan köçüb gəldiklərini unutmadılar. Kilsələrdə salnamələr yazıb əcdadlarını övladlarına tanıtdılar. O salnamələrdə yüzlərlə Türk sözləri vardır.
İlhami Cəfərsoy
Xəbər 1275 dəfə oxunub.