Qırmızı soğanın inanılmaz FAYDALARI
Qırmızı soğan ağdan daha çox həvəskar aşbazlar tərəfindən yeməklərin hazırlanmasında daha çox istifadə olunur. Onların görünüşü (rəng) və dadı, tərkibi və müalicəvi xüsusiyyətləri arasında böyük fərq var. Qırmızı soğan şirin bir ləzzətə malikdir, o qədər də acı deyil. Bu tərəvəzin qırmızı-bənövşəyi qabığı var. Gəlin qırmızı soğanın hansı faydalı xüsusiyyətlərə malik olduğunu daha ətraflı öyrənək.
Soğan bədəndə antiseptik funksiyaları yerinə yetirir. Orqanizmada mikrobları öldürməyə qadirdir və ümumi bir dezinfeksiya aparır. Bu tərəvəzin sayəsində nəinki xəstəliklərdən, hətta viral və bakterial xəstəliklərdən də qorunuruq.
O, immunitet sisteminin müdafiəsini artırır, eyni zamanda xəstəliyin başlaması ilə daha sürətli sağalmağa kömək edir. Yardımçı olaraq bronxit, sətəlcəm və hətta anginada istifadə olunur. Soğan mədədəki turşu balansını normallaşdırır, həzm suyu ifrazını stimullaşdırır. Həzm sistemindəki metabolik prosesləri yaxşılaşdırır. Bu tərəvəz, çox kilolu olmağın öhdəsindən gəlmək istəyən insanlar üçün xüsusilə dəyərlidir.
Soğanda elə bir maddə də var ki, xərçəngə qarşı təsir göstərir. Bundan əlavə, soğan sidikqovucu təsir göstərir, bunun sayəsində bədənin artıq duzlardan və sudan azad olmasını təmin edir, şişkinlik, oynaqlarda ağrı aradan qalxır və böyrəklərin və digər sidik orqanlarının işi yaxşılaşır. Orqanizmi xoşagəlməz allergiya simptomlarından qurtarır və eyni zamanda antihistamin kimi fəaliyyət göstərir. Qırmızı soğan əhəmiyyətli bir kükürd birləşmələrinə malikdir. Bu element bədəni zəhərli birləşmələrdən təmizləmək üçün cavabdeh olan amin turşularının istehsalını aktivləşdirir, sağlam dəri, dırnaqlar və tüklərin qorunmasına kömək edən kollagen meydana gəlməsini artırır. Bəzi kükürd birləşmələri qan tərkibini yaxşılaşdırır, həddindən artıq xolesterolu və yağları qan damarlarından çıxarır . Bütün bunlar ürək və qan damarlarının işini qurmağa kömək edir.Qırmızı soğanın bir hissəsi olan xrom qan qlükozasını azalda bilir, vücudu hormon insulinə həssas edir, bu da diabetin inkişaf ehtimalını azaldır.
Xəbər 2336 dəfə oxunub.