“Suriyaya kimyəvi hücum hazırlıqları gedir” - Rusiya açıqladı
Suriyaya kimyəvi hücumla bağlı hazırlıqlar gedir.
XəzərNews.az xəbər verir ki, bunu Rusiya XİN-nin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova deyib. Onun sözlərinə görə, terrorçular kimyəvi hücumu “ağ dəbilqəlilər”in dəstəyi ilə etməyə hazırlaşır. Diplomat bildirib ki, 23-24 avqust tarixlərində İdlibin Cis Əs-Şuuqur şəhərinə xlorla dolu 8 çəllək gətirilib və yaylım atəşi açan reaktiv silahlar bu xlorla doldurulacaq.
Qeyd edək ki, “ağ dəbilqəlilər” Böyük Britaniya, Almaniya, Danimarka, Qətər, ABŞ, Niderland və Yaponiya tərəfindən maliyyələşdirilən, Suriyada fəaliyyət göstərən qeyri-hökumət təşkilatıdır. Təşkilata müxalifətçi qruplaşmaların nəzarət etdiyi deyilir. Məqsədi döyüşlər zamanı zərər çəkən əhaliyə tibbi yardım göstərməkdir. Lakin Bəşər Əsəd hökuməti, Rusiya və İran “ağ dəbilqəliləri” səhnələşdirilmiş videolar yaratmaq və terror qruplaşmaları ilə əlaqədə ittiham edir.
Xəbər 1480 dəfə oxunub.