Cəlilabadda kütləvi qırılma - Fotolar
Siçanlar bir gündə evin həyətində kütləvi halda qırılıblar.
XəzərNews.az xəbər verir ki, mövcud hadisə Cəlilabad rayon Sərhədabad kənd sakini Rafael Vəkilovun həyətində baş verib. Ev sahibinin sözlərinə görə ki, bir neçə gün öncə yağan yağışdan sonra həytində gəzərkən mövcud halla rastlaşıb.
Rafael Vəkilov həyətdəki təsərrüfatında ev quşları saxladığı üçün indiyə kimi siçanlara qarşı hər hansı bir zərərsizləşdirici dərman vastələrindən istifadə etməyini deyir. Siçanların kütləvi ölümü ilə ilk dəfə rastlaşdığını deyən kənd sakini hazırda onların hər hansı bir xəstəlikdən məhv ola biləcəyindən narahtddır.
Oxşar vəziyət kənddəki digər həyətlərdə də müşahidə olunub. Belə olan halda ölmüş heyvanların cəsədindən anliz üçün nümünələrin götürülməsi və ərazinin dezinfeksiya olunması vacibdir.
Məsələ ilə bağlı Cəlilabad Gegiyena və Epidemiologya Mərkəzi və rayon Dezinfeksiya İdarəsi ilə əlaqə saxlasaq da məsələnin onların səlahiyyətlərinə aid olmadığı bildirildi.