Sülhməramlı kontingent Dağlıq Qarabağdan çıxarılır: Müzakirə başladı
Rusiya Müdafiə Nazirliyinin nümayəndə heyəti Rusiya sülhməramlı kontingentinin Dağlıq Qarabağdan çıxarılmasının vaxtını müzakirə etmək üçün bu gün İrəvana səfər edəcək.
Xəzərnews.az xəbər verir ki, bu barədə TASS-a diplomatik mənbələrdən məlumat verilib.
"Rusiya Müdafiə Nazirliyinin nümayəndə heyəti bu gün İrəvana səfər edəcək. Ermənistan tərəfi ilə görüşdə Rusiya sülhməramlı kontingentinin Dağlıq Qarabağdan çıxarılmasının konkret tarixləri müzakirə olunacaq", - mənbə bildirib.
"Rusiyanın Dağlıq Qarabağdakı sülhməramlı kontingenti Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderlərinin 9 noyabr 2020-ci ildə imzaladığı atəşkəs bəyannaməsinə əsasən regionda yerləşdirilib. Rusiya sülhməramlı kontingentinin Qarabağda qalma müddəti müqavilənin imzalandığı tarixdən etibarən beş il müddətinə müəyyən edilib. Əgər müqavilə tərəflərindən heç biri müddətin bitməsinə 6 ay qalmış bu müddəanın tətbiqini dayandırmaq niyyətin bəyan etməsə, müddət avtomatik olaraq daha beş il uzadılır.
2023-cü il sentyabrın 19-da Dağlıq Qarabağda növbəti eskalasiya başlayıb. Bakı hərbi əməliyyatın başlanmasını elan edib. İrəvan baş verənləri “genişmiqyaslı təcavüz” adlandırıb. Rusiya münaqişə tərəflərini qan tökülməsinidayandırmağa və diplomatik həll yoluna qayıtmağa çağırıb. Sentyabrın 20-də hərbi əməliyyatların dayandırılması barədə razılıq əldə olunub və ertəsi gün Azərbaycanın Yevlax şəhərində Bakı və Qarabağın erməni əhalisinin nümayəndələrinin “reinteqrasiya məsələlərini müzakirə etmək üçün” görüşü keçirilib", - deyə TASS-ın məlumatında bildirilir.
Xəbər 6303 dəfə oxunub.