Naxçıvanda ətin qiyməti kəskin bahalaşıb
Naxçıvanda ətin qiyməti son günlər kəskin bahalaşıb. Buna səbəbin muxtar respublikadan ət ixracına qoyulan qadağanın aradan qaldırılması olduğu bildirilir.
XəzərNews.az xəbər verir ki, yerli sakinlərin “Gündəlik Naxçıvan“a verdiyi məlumata görə, mal ətinin qiyməti 9 manatdan 14 manata, quzu əti isə, 13 manatdan 18-ə qaldırılıb.
Şərur rayon sakini Zaur Nəsirov deyib ki, Naxçıvanda ətin qiyməti Bakıya nisbətən həmişə ucuz olub. Lakin, sonuncu dəfə ət almağa gedəndə, gözlərinə inanmayıb:
“Indiyə kimi bu cür qiymət artımı olmamışdı. Əvvəl qalxanda 1-2 manat qalxırdı. Naxçıvanda həmişə ət 3-4 manat ucuz olub. İndi isə, bir neçə günün içində haradasa Bakı ilə eyni olub. Son zamanlara qədər bazarda ən yaxşı mal əti 10,11 manat idi. Topdan daha da ucuz ala bilirdik. Yas yerimiz var idi, topdan həmişə aldığım yerdən ət almağa getdim. Əvvəllər topdan 8 manata aldığım dana ətini 13 manata dedilər. Pərakəndə qiymət isə 14 manat olub. Pərakəndə satılan yaxşı quzu ətinin qiyməti 18 manatdır“.
Naxçıvanda on ildən artıqdır ki, qəssab işlədiyini deyən Rizvan Tağıyev bildirir ki, ətin qalxmasında onların heç bir günahı yoxdur:
“Əvvəllər Naxçıvandan ət və bir sıra məhsulların çıxarılmasına qadağa qoyulmuşdu. Buna görə də, qiymətlər Bakıdan fərqli olaraq sabit qalırdı. Yeni hakimiyyət qurulandan, bu qadağa götürülüb. Bakıda da ətin qiyməti baha olduğu üçün bəzi alverçilər buradan kütləvi şəkildə bizim aldığımızdan baha qiymətə sahibkarlardan ət alır, Bakıya göndərirlər. Bu səbəbdən də qıtlıq yaranır. Sahibkarlar bizə deyil, əti baha qiymətə o işbazlara satırdılar. Ona görə də, biz də onlardan baha qiymətə almalı olduq. Bu isə qiymət qalxımına səbəb oldu”.