Türkiyədə 2024-cü ilin ilk yarısında turizmin sürətli inkişafı tələbat artımına gətirib çıxardı -Fotolar
2024-cü ilin ilk altı ayında Aralıq dənizi ölkəsini ziyarət edənlərin sayı 13,9% artıb.
Xəzərnews.az xəbər verir ki, Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi İstanbulda keçirdiyi mətbuat konfransında Türkiyənin 2024-cü ilin birinci yarısının nəticələrini açıqlayıb. Mədəniyyət və Turizm naziri Mehmet Nuri Ersoy, 2024-cü ilin ilk yarısında Türkiyəyə gələn ziyarətçilərin sayının illik müqayisədə 13,9% artaraq 26,1 milyona çatdığını bildirib. Türkiyənin eyni dövrdə turizm gəlirləri 9,3% artaraq 23,7 milyard dollara çatıb. Türkiyənin bir ziyarətçiyə düşən orta gündəlik xərcləri 98 ABŞ dollarına çatıb. Nazir Ersoy bildirib ki, ilk 6 ayın nəticələri Türkiyənin il sonu 60 milyon ziyarətçi və 60 milyard ABŞ dolları gəlir hədəfinə sadiqliyini təsdiqləyir.
Türkiyə əsas hədəf bazarlarında güclü artım əldə etdi
Türkiyənin ən böyük turizm mərkəzləri olan Antalya, İstanbul, İzmir və Muğlaya ziyarətçilərin axını ilə Türkiyənin ənənəvi ən böyük bazarları olan Rusiya, Almaniya və Böyük Britaniya inkişaf edib. 2024-cü ilin yanvar-iyun ayları arasında 3% artım yaradan 2,7 milyondan çox rus Türkiyəni tətil məkanı olaraq seçdi. Eyni dövrdə alman ziyarətçilərin sayı 2,5 milyonu keçdi və Almaniya bazarında artım 9% oldu. Türkiyənin üçüncü ən böyük bazarı olan Böyük Britaniya, ilin ilk yarısında Türkiyəni təxminən 1,8 milyon britaniyalının ziyarət etməsi ilə 19% artım göstərdi. Türkiyə, keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 111% artımla 187.000-dən çox ziyarətçiyə ev sahibliyi edən Çin bazarında ən böyük artımını əldə etdi. 2024-cü ilin ilk 6 ayında Türkiyəyə 56.000-dən çox yapon ziyarətçi gəlib ki, bu da 2023-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 96% çoxdur.
Mədəni irsə də tələbat artır
Türkiyənin dəyərli tarixi, mədəni və arxeoloji irsi bütün dünyada maraq doğurur. 2024-cü ilin ilk altı ayında Türkiyənin muzeyləri və tarixi yerləri əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 12% artaraq 14 milyona yaxın ziyarətçiyə ev sahibliyi edib. Bu dövrdə Türkiyənin ən çox ziyarət edilən irs yerləri İzmirdə Efes, Konyada Mövlana Muzeyi, Dənizlidə Hierapolis və Pamukkale, Kapadokya/Nevşehirdə Göreme və Zelve/Paşabağları olub.
Xəbər 4768 dəfə oxunub.