“Onlar Qarabağ xristianlarının müdafiəçisidirlər“ - Satanovski
"Dini sahə bizə qarşı müharibənin aparıldığı cəbhələrdən biridir. Və onu da deməliyəm ki, böyük uğur qazanıb".
XəzərNews.az xəbər verir ki, bu fikri Yevgeni Satanovski “Vesti FM” radiosunun və “Looking” platformasının “Full Contact” proqramında deyib.
Politoloq Ukrayna, Baltikyanı ölkələr, Rumıniya, Bolqarıstan, Moldova, Gürcüstanda ənənəvi pravoslavlıqla baş verənlərə diqqət çəkib.
"Yaxşı, biz çiyinlərimizi çəkirik. Ukraynanı qolundan tutan Konstantinopol Patriarxlığı... Patriarx Varfolomey Ərdoğanın birbaşa əmri olmadan cığırdaya bilməz", - Satanovski qeyd edir.
Bu baxımdan şərqşünas türk xalqının bir neçə onilliklər ərzində muzey kimi saxladığı və indi yenidən məscidə çevrildiyi “Müqəddəs Sofiya”nı xatırladıb.
“Vəzifə də Rusiyanın olduğu və ya yerli əhali ilə əlaqəsi olan hər bir ərazidə onları kəsməkdir”, - politoloq hesab edir.
Məsələn, o, təklif edir ki, tezliklə Vatikan deyəcək ki, onlar Qarabağ xristianlarının müdafiəçisidirlər: “Onların vəzifəsi Rusiyanı hər yerdən söndürmək və özlərini yandırmaqdır”.