Mətbuat xidmətlərində ikili standartlar...
Konkret vaxtını da deyim, 2019-cu ilin martın 30-da, şənbə günü Beynəlxalq Mətbuat Mərkəzində mətbuat kateqoriyalara bölündü və 2-ci, 3-cü kateqoriyalara düşənlərin səs-səmiri də çıxmadı.
Bir kəlmə də demədilər ki, niyə axı, mən 2-ci və ya 3-cü kateqoriyaya aid edilirəm. Axı, mənim 1-ci kateqoriyada olandan nəyim əskikdi? Bilirdilər ki, dillənsələr, ümumiyyətlə, kateqoriyasız qalacaqlar və ovaxtkı KİVDF-nin maliyyə yardımından yararlana bilməyəcəklər.
Amma vaxt ötdü, dövran dəyişdi, aşağı kateqoriyaya düşənlər onlara edilən “haqsızlığa” qarşı çıxdılar. Səhv etmirəmsə, bəziləri yenə də aşağı kateqoriyadadırlar və artıq taleləri ilə barışıblar.
Bu epizodu niyə xatırladım? Bizim bəzi mətbuat xidmətlərinin rəhbərləri də mediaya indi belə yanaşmağa cəhd edirlər. Məsələn, bir də görürsən, özlərinin dediyi kimi, “partladan xəbəri” birinci hansısa agentliyə, yaxud sayta göndərirlər. Ondan sonra saytlarına yerləşdirirlər. Amma sıradan bir xəbər olanda saytlarında qoyur, sonra da o sayta, bu sayta zəng edərək, “bizim xəbəri verməyinizi xahiş edirik” deyərək, minnətçi düşürlər.
Və ya onlara göndərilən sorğuya verilən cavab olsun. Əməkdaş hansısa nazirliyə, yaxud komitəyə sorğu göndərir, bir müddət sonra görürsən ki, sənin sorğuna cavab başqa bir saytda gedir. Zəng edirsən ki, ay müəllim, ay xanım, axı, bu sorğunu mən göndərmişəm, cavabı “X” saytına göndərmisiniz. Həmişə də bir cavabları olur: “Onlar sizdən əvvəl sorğu göndərmişdilər”.
Bir dəfə tez göndərsinlər, üç dəfə olsun, beş dəfə olsun, amma eyni mövzuyla bağlı eyni sorğunun eyni gündə göndərilməsi mümkün ola bilməz, axı. Belə yerdə, yalançının... deməkdən başqa söz tapmırsan.
Bu iradı mətbuat xidmətlərinin rəhbərlərinə də bildirmişik. Bu dəfə etirazımızı belə çatdırdıq. Nəticə olmasa, adbaad yazmaqdan başqa yol qalmayacaq.
Qalib Ìbrahimoğlu
Xəbər 7832 dəfə oxunub.