İran müdafiə nazirinin təhdidi kimə yönəlib?
İranın müdafiə və silahlı qüvvələrə dəstək naziri, general-mayor Məhəmməd Rza Aştiani “düşmənləri İslam Respublikasının sərhədlərində istənilən hərəkətdən çəkinməyə” çağırıb. virtualaz.org xəbər verir ki, nazirin bəyanatı haqda IRNA agentliyi bildirir.
“İran millətinin düşmənləri şübhəsiz ki, istənilən irrasional və məsuliyyətsiz hərəkətlərinə cavab olaraq sarsıdıcı cavab alacaqlar və onlar böyük itkilər verəcəklər”,-müdafiə naziri bildirib.
Bu bəyanat İran ordusunun quru qoşunlarının Azərbaycanla sərhədin yaxınlığında keçirdiyi genişmiqyaslı təlimlər fonunda səslənir. Xəbər verildiyi kimi, İran “Xeybər fatehləri” təliminə on minlərlə canlı qüvvə, çoxsaylı artilleriya vasitələri və zirehli texnika cəmləşdirib. Hərçənd təlimlərə səfərbər edilən texnikanın böyük əksəriyyəti köhnədir, hətta Vyetnam müharibəsi dövründən qalma Amerika texnikasıdır və ya ötən əsrin 60-70-ci illərinə aid Rusiya silahlarıdır.
İran müdafiə nazirinin təhdidinin kimə yönəldiyi dəqiqləşdirilməsə də bu bəyanat Tehranın “sionist rejimin Azərbaycan ərazisində möhkəmlənmək cəhdləri” barədə apardığı təbliğata uyğun gəlir. İran Azərbaycanın İsraillə münasibətlərini bəhanə edərək sərhədə qoşun cəmləşdirir və təlimlər keçirir. Əslində isə aydındır ki, Azərbaycanın öz ərazilərini işğaldan azad edib İranla dövlət sərhədini bərpa etməsi Tehranın regional təsir imkanlarını azaldıb və onu məmnun etməyib. İran Azərbaycanın Qarabağ müharibəsində qələbəsindən sonra regionda yaranmış yeni geosiyasi vəziyyətlə barışmaq istəmir və belə görünür ki, “Zəngəzur dəhlizi”nin açılmasını da istəmir.
İran İslam Respublikası öz sərhədləri yaxınlıqda saxta "sionist rejimin" mövcudluğuna və onun təxribatçı hərəkətlərinə, bölgədə və sərhədlərində geosiyasi dəyişikliklərə heç vaxt dözməyəcək. İRNA agentliyi xəbər verir ki, bunu şənbə günü İranın xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdollahiyan bildirib.
“Qarabağın azad edilməsindən sonra bədbəxt hadisələr baş verib... İsrail bu fürsətdən maksimum istifadə etməyə çalışıb və İranın sərhədlərinə yaxınlaşmaq üçün uğursuz cəhdlərində sonra Azərbaycanın bir sıra bölgələrində mövqе qurub", - deyə İranlı nazir dövlət televiziyasının canlı yayımında bildirib. O əlavə edib ki, İran o vaxtdan bəri "sionist rejimin" sərhədi yaxınlığında olmasından narahatlığını ifadə edir. "Bunu diplomatik kanallarımız vasitəsi ilə Azərbaycan hakimiyyətinə də bəyan etdik", - o vurğulayıb.
Xarici işlər naziri İrandan "Ermənistana və Qarabağa enerji resursların tədarükü ilə əlaqədar son problemlərə" işarə edərək, Azərbaycanda iki iranlı sürücünün həbs olunmasını qəbuledilməz adlandırıb.
"Biz Azərbaycanla bağlı vəziyyəti başa düşürük və xarici müdaxilələrdən, o cümlədən ölkədə sionistlərin və terrorçuların olmasından xəbərdarıq. Gələcəkdə bunun Bakı üçün problemə çevriləcəyindən narahatıq", - o vurğulayıb. "Azərbaycan Respublikası sərhədində hərbi təlimlər keçirərək bölgədəki sionistlərə və terrorçulara bir siqnal ötürdük", - deyərək, o əlavə edib ki, xarici oyunçuların Tehranla Bakı arasındakı münasibətlərə təsir etməsinə icazə verilməməlidir./virtualaz.org/
Xəbər 1758 dəfə oxunub.