Azərbaycanlı alim Rusiya Elmlər Akademiyasının üzvü seçildi
Rusiya Elmlər Akademiyasına üzvlərin seçilməsi prosesinin sonuncu mərhələsi başa çatıb.
XəzərNews.az xəbər verir ki, kifayət qədər uzun və gərgin keçən bu seçimlərin qaliblərindən biri də, tanınmış azərbaycanlı alim, texnika-riyaziyyat elmləri doktoru professor Zahid Qocayev olub.
Xatırladaq ki, Qocayev Zahid Adıgözəl oğlu 1951-ci il avqustun 8-də Azərbaycan Respublikasının Bərdə rayonunda anadan olub. N.E.Bauman adına Moskva Dövlət Texniki Məktəbinin aspiranturasını bitirdikdən və 1979-cu ildə namizədlik dissertasiyası müdafiə etdikdən sonra Elmi Avto-Traktor İnstitutunda (EATİ) işləyib. 1982-ci ildən mobil maşınların yüklənməsi və möhkəmliyi nəzəriyyəsi, hesablama metodları və proqram təminatının yaradılması və mobil maşınların möhkəmliliyi sahəsində kompyuter hesablamalarının hazırlanmasında çoxmeyarlı optimallaşdırmanın tətbiqi və eksperimental məlumatların emalı üzərində işləyib. Konstruksiyaların struktur elementlərinin yüksəlməsinin statistik tədqiqat metodlarını, traktor və yük maşınlarının hədd rejimlərini modelləşdirməyi öyrənən Z.Qocayev 1994-cü ildə EATİ-də doktorluq dissertasiyası müdafiə edib. Z.Qocayev avtotraktor texnikasının hesablama-eksperimental tədqiqatları sahəsində aparıcı mütəxəssislərdən biridir. Bu sahədə onu Elmi-Tədqiqat İnstitutunun işgüzar, məqsədyönlü rəhbəri, təcrübəli müəllim və bütöv elmi istiqamətin yaradıcısı kimi tanıyırlar.
2000-ci ildə Z.Qocayev Rusiya Federasiyası Prezidentindən təşəkkürnamə alıb. Dəfələrlə SSRİ Kənd Təsərrüfatı Avtomobilləri Nazirliyinin fəxri fərmanları ilə təltif edilib. 2011-ci ildə “Rusiyanın fəxri maşınqayırmaçısı” nişanı ilə mükafatlandırılıb.