Rusiya ilə bağlı daha bir xüsusi tribunal yaradılır
ABŞ Dövlət Departamenti Rusiyanın Ukraynaya qarşı hərbi cinayətlərini araşdırmaq üçün xüsusi tribunalın yaradılmasını təsdiqləyib.
XəzərNews.az Amerikanın Səsinə istinadən xəbər verir ki, bu barədə martın 27-də ABŞ Dövlət Departamentinin Qlobal Cinayət Ədliyyəsi səfiri Bet Van Skaak bildirib.
Vaşinqtonda Amerika Katolik Universitetində keçirilən konfransda o, "tarixin bu kritik anında" ABŞ-ın belə bir beynəlxalq ədalət orqanının yaradılmasını dəstəkləməyə hazır olduğunu söyləyib.
"Bir çox fərqli modellər nəzərdən keçirildi. Birləşmiş Ştatlar hər birinin müsbət və mənfi tərəflərini təfərrüatlı şəkildə ölçüb-biçdi və belə nəticəyə gəldi ki, təcavüz cinayətlərinə görə məsuliyyəti təmin etməyin ən təsirli yolu Ukrayna məhkəmə sistemi daxilində beynəlmiləlləşdirilmiş məhkəmə yaratmaqdır" - Dövlət Departamentinin sözçüsü bildirib.
Van Skaak hesab edir ki, belə bir qurum beynəlxalq cinayətlər və beynəlxalq əməkdaşların cəlb edilməsi, ola bilsin ki, peşəkarların, hakimlərin, prokurorların, müstəntiqlərin, vəkillərin inteqrasiyası və ya Ukraynanın tələbi ilə ekspert yardımının göstərilməsi ilə bağlı əsaslı yurisdiksiyaya malik olacaq.
Xəbər 1016 dəfə oxunub.