“Taliban” Türkiyəni hədələdi
“Taliban” hərəkatı yenidən Türkiyəni Əfqanıstanı tərk etməyə çağırıb.
XəzərNews.az xəbər verir ki, bu haqda məlumat “Taliban” hərəkatın yaydığı bəyanatda yer alıb.
Bəyanatda deyilir ki, Türkiyə rəhbərliyinin öz hərbi qüvvələrini Əfqanıstanda saxlamaq istəməsi ilə bağlı qərarı “Taliban” nümayəndələrində nifrət və düşmənçiliyə səbəb olub.
“Türkiyə rəhbərliyinin bu qərarı qeyri-ciddi addımdır və xalqımızın suverenliyinə, regional təhlükəsizliyə və milli maraqlara ziddir”, - deyə bəyanatda bildirilir.
“Taliban”, həmçinin Türkiyəni qərarından vaz keçməyəcəyi təqdirdə nəticələrə görə məsuliyyət daşıyacağı ilə bağlı təhdid də edib.
Bununla belə, “Taliban” hərəkatının rəsmi sözçüsü Zabihullah Mucahid deyib ki, NATO və ABŞ qüvvələri yayda ölkəni tərk etdikdə Türkiyənin hərbi qüvvələri də Əfqanıstandan getməlidir.
O qeyd edib ki, Türkiyə qüvvələri ölkəni tərk etmədiyi halda “işğalçı qüvvə” hesab olunacaq və onlara qarşı tədbir görüləcək.
“Türkiyə son 20 ildir ki, NATO ilə birgə Əfqanıstandadır və əgər getmək istəmirsə, şübhəsiz biz onu işğalçı olaraq qəbul edirik və ona qarşı hərəkət edəcəyik”, - deyə Z. Mucahid bildirib.
Qeyd edək ki, hazırda Türkiyə və ABŞ Ankaranın Kabul beynəlxalq Hava Limanında 500-ə qədər əsgərin qalması ilə bağlı təklifini müzakirə edirlər. Bu qüvvələrin əsas missiyası NATO qüvvələri getdikdən sonra xarici diplomatik missiyaların təhlükəsizliyini təmin etmək olacaq.
Qeyd edək ki, NATO qüvvələri avqust ayının sonuna qədər Əfqanıstanı tərk etməlidirlər.