FED-in faiz artımına gedəcəyi DƏQİQLƏŞDİ
ABŞ Mərkəzi Bankı FED-in pul siyasətini müəyyən edən Federal Açıq Bazar Komitəsinin (FOMC) keçirdiyi toplantının protokollarına görə, dekabrda faiz artımına gediləcəyi qətiləşib.
İqtisadçı Natiq Cəfərli XəzərNews.az-a protokollardan FED-in dekabr toplantısında faiz artımına gedəcəyinin dəqiq olduğunu bildirib:
“Əslində faiz artımı qərarı verilib, sadəcə onun rəsmiləşdirilməsi qalıb. Bu rəsmiləşdirməyə mane olacaq yeganə məsələ fövqəladə hadisənin baş verməsidir. Çox böyük ehtimalla faiz artımına gediləcək. Daha maraqlı fakt ondan ibarətdir ki, faiz artımı 2018-ci ildə də davam edəcək”.
Ekspert deyib ki, dekabr toplantısında faiz artımı 0,25 faiz olacaq:
“Bu dünyada birbaşa dollar indeksinə təsir edəcək amillərdəndir. Çünki dollar indeksi FED-in faiz dərəcəsindən çox asılıdır. Bu dəyişiklik dünyada az da olsa dolların bahalaşmasına səbəb olacaq. Artıq dünya birjaları faiz artımı olacağını həzm edib. Amma ən böyük gözlənti gələn illə bağlıdır. 2018-ci ildə hər 3 aydan bir 3 dəfə faiz artımı olarsa, dollar indeksinin daha ciddi bahalaşmasına gətirib çıxaracaq”.
Azərbaycana təsirlərinə gəldikdə, iqtisadçı qonşu ölkələrdə baş verən proseslərin, məzənnələrin dəyişməsinin Azərbaycana da təsir edəcəyini qeyd edib:
“Amma ölkəmizdə məzənnə daha çox inzibati amillərlə tənzimləndiyindən, bir müddət sonra birbaşa olmasa da, dolayı təsirləri hiss ediləcək”.