Madər Musayev Prezidentin Türkiyə səfərindən yazdı
Türkiyədə Qara dənizin üzərində inşa edilən nəhəng Rizə-Artvin Hava Limanının açılış mərasimində Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan və İlham Əliyevin iştirak etməsi tarixi hadisədir. Bu həm də Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin ən yüksək səviyyədə olduğunu və ardıcıl şəkildə inkişaf etdiyini bir daha nümayiş etdirir.
Hesab edirəm ki, Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri dünya üçün bir nümunədir. Azərbaycan və Türkiyə prezidentlərinin liderliyi altında bu gün ölkələrimiz arasında sıx və əbədi əlaqələr qurulub. Prezident İlham Əliyevin Türkiyədəki belə bir nəhəng layihənin açılışında iştirakı hər iki ölkə prezidentlərinin şəxsi dostluğu və əməkdaşlığının ən yüksək səviyyəyə qalxmasının bariz nümunəsidir.
Xalqların tarixi bağlarına və iki qardaş ölkənin prezidentlərinin siyasi iradəsinə söykənən Türkiyə-Azərbaycan əlaqələri Şuşa Bəyannaməsinin imzalanması ilə yeni mərhələyə qədəm qoyub: “Təxminən bir il öncə imzalanan müttəfiqlik haqqında Şuşa Bəyannaməsi Qars müqavilısinə, Dostluq və Əməkdaşlıq haqqında Müqaviləyə, Strateji Tərəfdaşlıq və Qarşılıqlı Yardım haqqında müqaviləyə əsaslanaraq Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərini daha da möhkəmləndirdi. Bu Bəyannamə iki xalqın tarix, soykök, din, dil, mədəniyyət birliyinə söykəndiyini bir daha təsdiqləməklə yanaşı, ölkələrimiz arasında dostluq və qardaşlığın nümunəvi xarakterindən xəbər verir.
Hesab edirəm ki, Prezident İlham Əliyev və Prezident Rəcəb Tayyip Ərdoğan arasında möhkəm dostluq təkcə iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafına deyil, bütün türk dünyasında əlaqələrin möhkəmlənməsinə xidmət edir.