Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tənzimlənməsində informasiya təhlükəsizliyi təminatı müzakirə olundu
Bu gün (iyulun 3-də) “Paradiqma” İctimai-siyasi tədqiqatlar ictimai birliyinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının (DİA) konfrans zalında “Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tənzimlənməsində informasiya təhlükəsizliyi təminatının gücləndirilməsi təşəbbüslərinə dəstək” layihəsi çərçivəsində sayca 3-cü tədbir keçirildi.
XəzərNews.az-ın məlumatına gprə, tədbirdə çıxış edən “Paradiqma” İctimai Siyasi Tədqiqatlar İctimai Birliyinin sədri, professor Elman Nəsirov vurğuladı ki, layihənin məqsədi Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli imkanlarını və bu kontekstdə informasiya təhlükəsizliyinin rolunu araşdırmaqdan, tədqiqat predmeti ilə bağlı elmi-nəzəri mühakimələr, ideyalar, praktiki tövsiyələr irəli sürməkdən, bu prosesi elmi-analitik, nəzəri-konseptual və praktiki xarakterli yanaşmalarla təmin etməkdən, habelə müvafiq təbliğat, təşviqat və maarifləndirmə işləri həyata keçirməkdən ibarətdir.
Tədbirdə çıxış edən tarix elmləri üzrə elmlər doktoru, professor Musa Quluzadə qeyd etdi ki, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tənzimlənməsində informasiya təhlükəsizliyinin yeri və rolunun araşdırılmasına, bu istiqamətdə atılması vacib olan preventiv, profilaktik və perspektiv xarakterli addımları əsaslandırmasına çox böyük ehtiyac var.
Müzakirələrdə iştirak edən tələbələr Vüsalə Əzizli, Günay Məmmədova, Zərifə Həsənli, Ramil Məmmədzadə, Nəzakət Bayramova və başqaları layihə çərçivəsində nəzərdə tutulan vəzifələrin icrasında yaxından iştirakın vacibliyini vurğuladılar və bu istiqamətdə konkret təklif və tövsiyələr irəli sürdülər.
Təqdimat mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının əməkdaşı, QHT təmsilçiləri, müxtəlif ali məktəblərin bakalavr, magistr və doktorantları iştirak edirdi.
Xəbər 955 dəfə oxunub.