Elektrik enerjisinin qiyməti 9,8 faizə yüksələcək
Fransada fevralın 1-də elektrik enerjisinin qiyməti 8,6 faizdən 9,8 faizə yüksələcək.
Xəzərnews.az “Lefigaro.fr”ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə ölkənin iqtisadiyyat və maliyyə naziri Bruno Le Maire “TF1” kanalında məlumat verib.
O qeyd edib ki, ev təsərrüfatlarının böyük əksəriyyəti, 97 faizi üçün elektrik enerjisi haqqının artımı 10 faizdən aşağı, 9,8 faiz olacaq:
“Konkret olaraq, hökumətin hesablamalarına görə, bu artımlar istilik üçün elektrik enerjisindən istifadə etməyən ev təsərrüfatları üçün orta hesabla ayda 5 avro artımla nəticələnəcək. Elektrikli isitmə sistemi olan fərdi evdə iki uşağı olan bir ailə üçün bu, orta hesabla ayda 18 avroya çatacaq”.
Buna rəğmən nazir təkid edir ki, Fransa, məsələn, Almaniya kimi Avropa qonşularından daha aşağı qiymətlər nümayiş etdirməyə davam edəcək:
“Elektrik enerjisinin qiymətinin artması hökumətin vəd etdiyi kimi 10 faizi ötməyəcək. Fevral ayı son tarixdir, çünki ev təsərrüfatlarının əksəriyyətinin faydalandığı tənzimlənən elektrik enerjisinin qiymətinə ildə iki dəfə, fevralın 1-də və avqustun 1-də baxılır . Bu fevral artımı 2021 - ci ilin sonundan etibarən tətbiq olunan tarifdən tədricən çıxışın bir hissəsidir, xüsusən də Ukraynadakı müharibə nəticəsində qaz və elektrik enerjisi qiymətlərindəki artımın təsirini yumşaltmaq üçündür”.