“İran tərəfi əməkdaşlığı davam etdirəcək”- MCP Başqan müavini
“Azərbaycanla İran arasında son günlər normallaşma prosesi başlamışdır. İran tərəfindən mərhum xarici işlər naziri Əmir Hüseyn Abdullahian Azərbaycanın səfirliyə qarşı terror hücumundan sonra rəsmi Bakı ilə əlaqələrin bərpası üçün çox işlər gördü”.
Xəzərnews.az xəbər verir ki, bu fikirləri MCP Başqan müavini Məhəmməd Əsədullazadə deyib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan İranla problemdə maraqlı deyil:
“Ölkəmiz daima İranla əməkdaşlığa üstünlük verib. Amma Tehranın Azərbaycana qarşı siyasəti II Qarabağ müharibəsindən sonra düşmən səviyyəsinə yüksəlib. Proseslərin arxasında SEPAH və mühafizəkar kəsim dururdu. Amma siyasi sistem daxilində anti-Azərbaycan qüvvələr önə çıxmışdı. İran siyasi sistemində Azərbaycana münasibət mənfidir və bizi istəmirlər”.
M.Əsədullazadə deyib ki, İranda növbəti seçkilərdə yenidən mühafizəkar qanad seçkidə qalib gələcək:
“İran parlamentinin sədri doktor Qalibafın prezident seçilməsi mümkün ola bilər. İranın Ali dini rəhbəri S. Ə. Xameneinin mövqeyi burada əsas və əhəmiyyətlidir. Parlament sədri Qalibaf prezident seçilərsə, İran Azərbaycan əlaqələri indiki müstəvidə davam edəcək.
Qeyd edim ki, bu əlaqələrin normal prosesdə davam etməsi Azərbaycandan asılı deyil, İran rəhbərliyindən asıldır. Göründüyü kimi, İran Azərbaycanla problemlə deyil, əməkdaşlıqla davam etmək qərarı verib. Məhz prezident İlham Əliyev İran səfirliyində baş sağlığı mesajında İranla razılaşmaların davam edəcəyinə ümid etdiyini vurğuladı.
Azərbaycan ikitərəfli əldə edilən razılaşmalara sadiqdir. İran tərəfi də problem yox, əməkdaşlığı davam etdirəcək. Çünki, Azərbaycana qarşı iki il ərzində həyata keçirdikləri təzyiqlər müsbət nəticə vermədi”.
Xəbər 17762 dəfə oxunub.