Rusiya 15 yeni diviziya yaradır - Zelenski
Rusiya ordusunun artım tempi bütün Avropanın təhlükəsizliyini təhdid edir.
XəzərNews.az xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, bunu fevralın 15-də Münhen Təhlükəsizlik Konfransında çıxışı zamanı Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski deyib.
"Bu il Moskva 150 min əsgər əlavə edərək 15 yeni diviziya yaratmağı planlaşdırır. Bu, əksər Avropa ölkələrinin milli ordularını üstələyir. Rusiya hər həftə yeni çağırış mərkəzləri açmağa davam edir", - prezident deyib.
O qeyd edib ki, Kreml öz qoşunlarını artırmağa gücü çata bilər, çünki ixracı davam edən neftin qiyməti “dünyanı gözdən salacaq” qədər yüksəkdir.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, etibarlı kəşfiyyat məlumatlarına görə, 2025-ci ildə Rusiya Federasiyası təlimlər adı altında Belarusa yeni ordu hissələri göndərmək niyyətindədir. Onun sözlərinə görə, tamamilə mümkündür ki, bu, Belarus Respublikası ərazisindən Ukraynaya yeni hücuma hazırlıqdır:
"Eyni zamanda, Belarus ərazisi üç NATO ölkəsi - Latviya, Litva və Polşa ilə həmsərhəddir. Bəs ordularınız, onlar hazırdırmı?"