Xəbərdarlıq - Hər on uşaqdan biri ölə bilər
Əgər qızılca əleyhinə peyvənd edilməzsə hər 10 uşaqdan biri ölə bilər.
XəzərNews.az XəzərXəbər-ə istinadən məlumat verir ki, bu açıqlama ilə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı valideynlərə xəbərdarlıq edib. Xüsusilə 5 yaşınadak uşaqlarda bu epidemiyaya yoluxmaq riski yüksəkdir.
Mütəxəssislər bildirir ki, əgər qızılca əleyhinə peyvənd edilməyən uşaqların sayı çox olarsa, bu epidemiya sürətli yayıla və uşaqların sağlamlığına ciddi zərər vura bilər.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının statistikasına əsasən hər il qızılcadan təxminən 150 min nəfər dünyasını dəyişir və onların əksəriyyətini azyaşlı uşaqlar təşkil edir. Bu, uşaqların orqanizminin daha zəif olması ilə bağlıdır. Valideynlər bir neçə əlamətə diqqət etməklə uşağın qızılcaya yoluxub-yoluxmadığını aşkar edə bilərlər.
Onu da qeyd edək ki, Ukraynanın paytaxtı Kiyev şəhərində yanvarın 1-dən etibarən uşaqların sürətlə qızılcaya yoluxması baş verib. Bu isə şəhərdə fövqəladə vəziyyətin elan olunmasına səbəb olub. Qızılcaya qarşı peyvənd olunmayan uşaqların bağça və məktəblərə buraxılmasına isə qadağa qoyulub.
Xəbər 1583 dəfə oxunub.