Ərdəbilli idman əfsanəsinə qarşı terror təhdidi
İlk dəfə onun adını 1998-ci ildə eşitmişdik. İran futbol yığmasının azərbaycanlı-ərdəbilli kapitanı Əli Dayi, əfsanəydi. Kapitan olduğu İran yığması futbol üzrə Dünya çempinatında ABŞ üzərində qələbə qazana bilmişdi.
Məhəmməd Xatəminin prezidentliyinin ikinci ili gedirdi. Onun hakimiyyətə gəlişi iranlılarda blokadadan, təcriddən çıxma, liberallaşma üçün böyük ümid yaratmışdı. Və o oyunu ABŞ-la İran arasında "futbol diplomatiyasının", gərginliyi yumşaltmanın başlanğıcı elan edənlər də var idi. Olmadı.
Amma Əli Dayi İranda milli qəhrəman kimi qarşılandı. Sonralar alman klublarında çıxış etməsi və karyerasını məşqçi kimi davam etdirməsi yadımda qalıb.
İndi onun adı yenidən gur eşidilir. Ölkəsinin yüzlərlə tanınmış idman, mədəniyyət, ədəbiyyat xadimi kimi o da kütləvi aksiya iştirakçılarına qarşı qəddarlığa etiraz edir.
Ərdəbildə məktəbli qız Əsra Pənahinin polis məntəqəsində müəmmalı ölümünə sərt reaksiya verməsinə cavab olaraq "Həmşəhri" qəzeti Əli Dayini yalançı adlandırıb və üzr istəməsini tələb edib.
SEPAH-a yaxın “Cavan “qəzeti isə onun açıq şəkildə qətllə təhdid edir: “Bu antimilli və separatçı iğtişaşın rejissorları sizin xeyirxahlarınız deyil. Sənin səviyyən Əli Kərimi və avara Mehrdad Poladi kimilərdən yüksəkdir. Həddini bil, həddini bilməyən həlak olar" .
"Cavan"ın adını çəkdiyi digər futbolçu Əli Kərimi də etiraz aksiyalarını dəstəklədikdən sonra eyni təhdidlə üzləşib. Və Tvitter səhifəsində rejim tərəfdarlarının onu qətl etməklə təhdid etdiklərini məlumat verib.