Genişmiqyaslı Rusiya-Ukrayna müharibəsinin 1001-ci günü…
Fikirlərimə-XX əsrin tarixi şəxsiyyətlərindən olan, Böyük Britaniyanın mərhum baş naziri Uinston Çörçillin sözləriylə başlamaq istərdim. Belə ki, o, çıxışlarının birində demişdir: Düşmənlə onun başa düşdüyü dildə danışmaq lazımdır.
Hərçənd ki, bu sözlər o zaman üçün(2-ci Dünya müharibəsi -1939-45) Hitler Almaniyası üçün deyilsə də, müasir dövrümüzdə putin rusiyası Hitler Almaniyasından heç də fərqlənmir.Mahiyyət eyni, forma fərqli. Yəni-rusiya güc görməlidir.Çünki bu onların başa düşdüyü yeganə və tək dildir!
1001 gündür ki, işğalçı rusiya Ukraynanın dinc şəhərlərini, mülki infrastrukturu hədəf ala bilir, amma Ukrayna bunu edə bilməz? Edə də bilər və düşmənə də öz yaşadıqlarını yaşada bilər. Başda, ABŞ olmaqla, Qərb ölkələrinin məlum qərarından sonra(qərb silahlarıyla rusiyanın dərinliklərinə zərbələrin endirilməsi) heç şübhəsiz ki, müharibənin gedişatını dəyişəcək.Artıq ilkin nəticələr də var.Belə ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələri rusiya ərazisində (Bryansk)yerləşən 1046-cı maddi texniki mərkəzə(arsenala) ABŞ istehsallı ATACMC ballistik raketlə zərbə endirilib.Silah-sursat anbarı məhv edilib, 12 dalğa detonasiya müşahidə olunub.
Göründüyü kimi USQ-i hərbi infrastrukturu hədəf alır, məhv edir. Çünki Ukrayna 1001 gündür ki, həyat və evlərin müdafiəsi uğrunda mübarizə aparır.
Bu, 1001gün bizə əsasən nə dərsi verdi:
Qarşıda nə olursa-olsun, biz dayanmayacağıq, düşməni məğlub edəcəyik və sonda qalib gələcəyik!
Bu gün isə bütün dünyaya səslənərək:
Hər keçən gün StandvithUkraine deyirik.Birlikdə qələbə gününü yaxınlaşdırmalıyıq!