Uşaqlar hansı idmanla məşğul olsun?
Son vaxtlar valideynlər övladlarını yaşlarından asılı olmayaraq müxtəlif idman növlərinə yazdırırlar. Əslində isə bu nüansa xüsusi ilə diqqət etmək lazımdır. Çünki hər yaşda idmanla məşgul olmaq düzgün deyil. Mütəxəssislərin sözlərinə görə bu sonradan ciddi fəsadlara yol aça bilər.
XəzərNews.az xəbər verir ki, Xəzər xəbər-in bu mövzuda hazırladığı reportajda bildirilir ki, valideynlər uşaqlarını müxtəlif yaşlarda onların maraq istiqamətlərində olan idman növlərinə yazdırırlar. Amma uşaqların hər idman növü ilə məşğul olmaları düzgün deyil. İlk olaraq uşaqlar məhz idmana gimnastika ilə başlamalıdırlar. Bunun isə bir necə səbəbi var.
Mütəxəsislərin sözlərinə görə uşaqları daha çox 4 yaşından etibarən gimnastikaya, daha sonra isə bədənin tələblərinə görə idmana yazdırmaq lazımdır.
Vaxtında əməl olunmayan qaydalar isə sonradan sizə ciddi problemlər yarada bilər.
Odur ki, sadəcə idmanla deyil professional idmanla məşğul olan idmançı yetişdirmək istəyirsinizsə qaydalara düzgün riayət edin.