Tıxacdan necə qurtulmalı?
Bakı tıxacından qismən qurtulmaq və ictimai nəqliyyatda sərnişin sıxlığını azaltmaq üçün məncə aşağıda qeyd etdiyim müəssisələrdə iş bu saatlarda başlaya bilər:
1. Universitetlər, kolleclər və peşə məktəbləri saat 10:00
2. Banklar, sığorta şirkətləri və bənzər fəaliyyət sahələr saat-10:00, və yaxud daha gec.
Universitetlər, kolleclər, peşə məktəblərinin 90%-i Bakıda yerləşdiyi üçün ictimai və şəxsi nəqliyyatdan istifadə edənlər arasında tələbələr və müəllimlər mütləq çoxluq təşkil edir. Bu böyük kontingent 1 saat gec şəhərə çıxarsa, nəticəsi nəzərəçarpacaq dərəcədə müsbət olacaq.
Banklar, sığorta şirkətləri və bənzər fəsliyyət sahələrinin də səhər saat 09:00 işə başlaması o qədər də faydalı deyil. Həftəiçi, iş günləri, səhər 09:00-da bankda gedən müştəri demək olar ki, görməmişəm. O vaxt hamı öz işində olur.
Deməli, banklar və bənzər qurumlar saat 10:00-da, hətta daha gec açılsalar heç nə itirməzlər. Əksinə, indi çox adam işdən çıxanda, yəni saat 18:00-da artıq bütün banklar qapalı olur və çalışan insanlar həftəiçi bankların xidmətindən istifadə edə bilmir. Belə, nəqliyyat sahəsinə rəhbərlik edən cənablar, bəlkə tətbiq edək?
Nəticədə, şəhərdə olan tıxaclar təxminən 40% azala bilər. Bununla, insanların evdən çıxıb işə getmə saatlarını müxtəlif vaxtlara bölmüş olarıq.
Azər Cabbarov
Xəbər 7214 dəfə oxunub.