Azərbaycanlı deputat Türkiyədəki referendumdan DANIŞDI: “Belə şəffaf seçki görməmişəm”
Dünən Türkiyədə keçirilən konstitusiya referendumu baş tutub. Seçicilərin 51.3 faizi Konstitusiya dəyişikliyinin lehinə, 48.6 faizi əleyhinə səs verib. Referendumda ölkə əhalisinin 84 faizi iştirak edib.
Referendumu izləmək üçün Azərbaycan nümayəndə heyəti də Türkiyədə səfərdə olub.
XəzərNews.az xəbər verir ki, Milli Məclisin deputatı, Türkiyə-Azərbaycan dostluq qrupunun üzvü Ağalar Vəliyev Modern.az-a açıqlamasında referendumla bağlı təəssüratlarını bölüşüb.
“AKP-nin sədr müavini Mustafa Əlitaşla, Cümhuriyyət Xalq Partiyasından (CHP) millət vəkili Ləvənt Göklə görüşümüz oldu. Bir neçə seçki məntəqəsində olduq. Sonda da sandıqlarda bülletenlərin sayılması mərhələsində iştirak etdik. Seçkilərin tam şəffaf keçirildiyini deyə bilərəm. Bizim olduğumuz məntəqədə 428 seçici var idi. Onların 399-u səs verdi”.
Deputatın sözlərinə görə, seçki saxtakarlığı ilə üzləşməyiblər.
“Türkiyədə keçirilən referendumda saxtakarlıqdan söhbət belə, gedə bilməz. Tam şəffaf keçirildi. Bir çox ölkədə keçirilən seçkilərdə iştirak etmişəm, amma belə şəffaf seçki prosesi görməmişəm. Seçki o dərəcədə yüksək səviyyədə təşkil olunmuşdu ki, saxtakarlıqdan danışmağa imkan yoxdur”.
Ağalar Vəliyev bildirib ki, ATƏT-in də nümayəndələri seçkini izləyib.
“Azərbaycan nümayəndə heyəti olaraq həm Türk PA-nın, həm də Türkiyə-Azərbaycan dostluq qrupunun üzvləri olaraq iştirak edirdik. Türkiyə-Azərbaycan dostluq qrupunun sədri Əhliman Əmiraslanovla birgə mən də prosesə qatılmışdım. Beynəlxalq təşkilatlardan Türk PA ilə bir yerdə Qırğızıstan və Qazaxıstanın parlament üzvləri də vardı. Bundan başqa, ATƏT-in üzvləri də referendumu izləyirdi. Biz öz raportlarımızı həm TürkPA-nın, həm də Azərbaycan-Türkiyə dostluq qrupunun adından təqdim edərək tam razılığımızı bildirdik. Müsbət rəy verdik. ATƏT isə raportunu bu gün təqdim edəcək”.
Xəbər 2442 dəfə oxunub.