Rusiya ilə sərhəddə yenə də tıxac... - Dağıstan maşınları isə növbəsiz hər iki tərəfə buraxılır...
Hazırda Rusiyadan Azərbaycana keçmək istəyən yük maşınlarının uzun növbəsi yaranıb.
XəzərNews.az xəbər verir ki, 10 gün əvvəl bu uzun növbələr Azərbaycandan Rusiyaya keçiddə yaranmışdırsa, indi əksinədir.
Rusiya Federasiyası Nəqliyyat Nazirliyi bunun səbəbini Yaraq-Kazmalyar sərhəd-keçid məntəqəsində hərəkət sxemindəki dəyişiklikə izah edir. Bildirilib ki, dəyişikliyə səbəb Rusiyaya gedən iritonnajlı yük maşınlarının çoxluğu olub. Həmçinin, dəyişikliyin noyabrın 17-nə kimi tətbiq ediləcəyi vurğulanıb.
Bununla yanaşı, qurumdan yük avtomobillərinə Rusiya ərazisindən Azərbaycana çıxış üçün qonşu Tahirkənd-Kazmalyar keçid məntəqəsindən istifadə etmək tövsiyə olunub.
Sürücülər isə XəzərNews.az-a açıqlamalarında bu məlumatla razılaşmırlar:
"Rusiyadan Azərbaycana iki keçid var. Hər iki keçiddə işlər çox ləng gedir. Rusiya tərəfi Dağıstan maşınlarını növbəsiz hər iki tərəfə buraxır, Azərbaycan və digər tranzit maşınlar isə günlərlə növbədə qalır. Hazırda 4 gündür Rusiya tərəfində qalmışıq, 500-dək maşın var, gündə 20 maşın keçə, ya keçməyə... Burda hər gün qalmağımız həm bizə, həm də apardığımız məhsula ziyan olur. Amma baxan yoxdur, sanki dünyanın sonudur".