Andrey Kostin ABŞ-a işgüzar səfərə gedib
Ukraynanın baş prokuroru Andrey Kostin ABŞ-a işgüzar səfərə gedib.
XəzərNews.az xəbər verir ki, bu barədə onun ofisi aprelin 17-də Telegram-da məlumat yayıb.
Səfərin əsas məqsədi Ukrayna və ABŞ arasında Rusiya tərəfindən törədilmiş hərbi cinayətlərin sənədləşdirilməsi və təhqiqatı, eləcə də cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi sahəsində əməkdaşlıq olacaq.
“Amerikanın səsi” radiosuna müsahibəsində Kostin Rusiya Federasiyasının ali hərbi-siyasi rəhbərliyinin yurisdiksiyasına malik olan təcavüz cinayəti üzrə xüsusi beynəlxalq tribunalın yaradılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
"Rusiyanın təcavüzü qlobal müharibədir. Və təcavüz cinayətinə cavab da qlobal xarakter daşımalıdır" - deyən Kostin həmçinin ukraynalı uşaqların məcburi deportasiyasına görə Rusiya prezidenti Vladimir Putinin həbsinə dair Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin orderinin yerinə yetirilməsinin, habelə işğalçılar tərəfindən vurulmuş zərərin ödənilməsi mexanizminin işlənib hazırlanmasının və həyata keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Xəbər 918 dəfə oxunub.