Dilçilik İnstitutunu necə xilas etmək olar?
Akademşəbəkənin üzdə olan faili Möhsün Nağısoylu bəzi sələflərinin yolunu gedərək 5 il ərzində Dilçilik İnstitutunda "anestezioloqluq" etdi.
Özünü qətiyyən işə vermədi, əsəblərini qoruyudu. İşgəncə altında imdad diləyən institutun patoloji ocaqlarını söndürmək əvəzinə, analgetiklərlə yola verdi, heç bir "terapevtik" tədbir görmədi, əksinə, daxili xoraların üstünü ötdü, xərçəng mərhələsinə zəmin hazırladı, əvəzində özü üçün titullar və yaxşı maddi imkanlar qazandı.
Arxayınçılıq və ənənəvi müftə pul yemək o həddə gəlib çatdı ki, M.Nağısoylu akademşəbəkənin digər akademik və professor üzvləri ilə əlbir olub bəlaya saldığı Azərbaycan dilçiliyinin termionoloji qan-damarına müdaxilə etdi, ona mərkəzi sinir sistemini zədələyən "udarnı doza"da venadaxili PLAGİARİZM infuziyası yeritdi!
Beləliklə, illərdən bəri ağrıkəsicilərlə "bəslənən" dilçiliyimiz M.Nağısoylunun sərt müdaxiləsi nəticəsində komaya düşdü. İmdad üçün göndərilmiş milli valyutamız akademik tələyə düşdü, qan ağladı, yüz minlər haray çəkib intihar etmiş 2 milyonu səslədi. Səsinə yalnız Dilçilik İnstitutunun otaqlarındakı sınıq-salxaq kompütürlər və cəhənnəm zəbanəsini xatırladan qara maqnitofonlar səs verdilər...
Akademşəbəkə əlində olan bütün resursları işə salıb məsələni ört-basdır etdi, çünki "udarnı doza" əmrini qoluzorluların hamisi cənab boss vermişdir. Ona görə də əmrə müntəzir "akadem-anestezioloq" mükafatlandırıldı, müşavir təyin edildi.
İndi soyuq başla düşünün! Suyu sovrulmuş, son qəpiyinə daş atılmış Dilçilik İnstitutunu bu bəladan necə xilas etmək olar? İnstitutu dirçəltmək üçün ən azından Prezidentin dilçiliyin inkişafı üçün ayırdığı 2 milyon manatı geri qaytarmaq lazımdır.
Mən hələ qapış-qupuş edilən yüz minlərlə qrantları, qoçu himayədarlıqlarını, özümün və uşaqlarımın dərman pulunu yeyən şəbəkə üzvlərini demirəm.
Əlavə "gəlirlər"dən savayı dövlətdən 3 min, 5 min, hətta 9 min manat maaş şəklində qoparan, bir neçə vəzifəni və kabinetləri işğal edən, sosial ədalətsizliyi normaya çevirib idbar maraqları üçün narazılığın tempinə nəzarət edən müftəxor alim-akademiklər şəbəkəsi haqqında tədbir görülməsi vacibdir!
Professor
Xəbər 7263 dəfə oxunub.