Arayikin Fidan-Lavrov görüşünə saatlar qalmış istefası...
Arayikin Moskvada keçiriləcək Fidan-Lavrov görüşünə saatlar qalmış istefası həm də Türkiyə-Rusiya danışıqlarında Cənubi Qafqaz mövzusunun ön sıraya qoyulacağının anonsu sayıla bilər.
XəzərNews.az xəbər verir ki, bu sözləri siyasi şərhçi Elxan Şükürlü deyib.
"Görünən odur ki, 44 günlük savaş dönəmində olduğu kimi, bundan sonra da Türkiyə və Rusiya Qərbin Qarabağ üzərindən Cənubi Qafqaza müdaxiləsinin önünü kəsməkdə qərarlıdır və hazırlanan Putin-Ərdoğan görüşündə də əsas uzlaşdırılmış mövqe məhz Qarabağla bağlı olacaq.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin səsləndirdiyi məşhur "Nəyi, haçan və necə etməyi mən bilirəm" kəlamının arxasında da, əslində, bu üçlü razılaşmanın bölgədə gedən geopolitik savaş səbəbindən cəmiyyətə açıqlanmayan detalları yatır.
Azərbaycan əmin şəkildə, addım-addım, səbrlə Xankəndini tamamilə Bakının iradəsinə tabe etdirmək istiqamətində irəliləyir və onun bu planına iki qonşusu və müttəfiqi - Rusiya və Türkiyə də dəstək verir.
Qərbin hazırda Fransa və Almaniyanın vasitəsi ilə daha açıq şəkildə həyata keçirdiyi pozucu müdaxilələri isə məhz bu planı pozmağa hesablanıb" - deyə E.Şükürlü əlavə edib.